Co vše udělat pro dům snů?

Přestěhovat se z pronajatého bytu do vlastního domu je asi sen každého z nás. Málokomu se to ale v průběhu života podaří. Někteří se nespokojí s ničím menším, než s domem navrhnutým od architekta, který splňuje detailně jejich podmínky. Jiným stačí dům na klíč, anebo jen nějaký starý domeček, který si mohou opravit a být v něm šťastní.

Když se staví dům
Představme si, že jsme již pozemek koupili, je to krásné místo deset minut od centra města, ale dostatečně daleko na to, abychom neslyšeli jeho ruch. Zahradou se nám prohání lesní zvěř a výhled je do daleké krajiny. Máme dokonce vyřešené i financování nemovitosti, kterou jsme se rozhodli stavět. Jediné, co ještě nemáme, jsou různá stavební povolení a jiné papíry, bez kterých dům prostě nepostavíme.
Nejdříve ze všeho se musíte starat o tzv. územní rozhodnutí, neboli rozhodnutí o umístění stavby. Je to povolení, které vám ještě nedává svolení stavět, ale říká, že na pozemku, který jste zakoupili, je možné postavit dům. Dále je zapotřebí vyřídit stavební povolení. Žádost o stavební povolení, vám ho umožní získat, musíte k němu ale doložit několik dokladů.
• Veškeré doklady, které potvrzují, že pozemek je skutečně váš.
• Projektovou dokumentaci, která je zpracována podle územního plánu.
• Zajištění příjezdu ke stavbě a jejího technického zázemí.
• A navíc nesmí mít nikdo s touto stavbou problémy, sousedi ani státní orgány.
Stavba domu je běh na dlouhou trať. Chcete-li mít méně starostí a víc si stavbu užívat, můžete si najmout prostřednictvím realitní agentury člověka, který vám se vším pomůže. V průběhu stavby je dobré mít svůj vlastní stavební dozor, který bude dohlížet na stavební firmu a kvalitu odvedených prací. Nemusíte se pak obávat, že vám cokoli spadne na hlavu kvůli špatně dovedené práci stavební firmy.


Posted in Uncategorized.