Jak zazimovat jezírko?

zahradní jezírko

 

Okrasná jezírka, jako oázy klidu ve vaší zahradě, potřebují patřičnou péči a právě před zimou je třeba jim věnovat větší pozornost. Mohlo by se totiž stát, že pokud jej nepřipravíte na zimu, můžete na jaře začít dělat úplně nové.

Co s rostlinami a živočichy

Je zřejmé, že někteří živočichové a rostliny snesou nízké teploty, ale samozřejmě je dobré jim přece jen věnovat na zimu trochu pozornosti. Každé jezírko bychom tedy měli před zimou zbavit kalu. Na dně se také vyskytuje velké množství organických zbytků. Můžete vypustit třetinu vody, vyčistit dno a jezírko opět dolít. Hloubka by měla být před zimou 1,5 metru, ale pokud máte jezírko menší, samozřejmě s tím nic nenaděláte, ale mějte na paměti, že ryby se budou ve studených měsících stěhovat do nejhlubšího místa v jezírku. Rostliny, které jsou teplomilnější byste měli na zimu schovat do vnitřních prostor s vyšší teplotou (třeba do akvária, nebo kádí). Stejně byste se měli zachovat v případě choulostivějších ryb a dalších živočichů.

Pokud jste vyjmuli z jezírka vše živé, je na čase postarat se o techniku. Na zimu by nemělo ve vodě zůstat nic co není vyloženě pro nízké teploty určeno. Z vody tak nejspíš půjdou čerpadla, světla a další elektronika.

Nechte jezírko žít i v zimě

Naopak rostliny, které vystupují až nad hladinu a přes zimu odumírají, v jezírku ponechte. Budou vodu prokysličovat ve chvíli, kdy hladina zamrzne. Zároveň budou představovat zdroj tepla. Prokysličování a zateplení mohou zajistit také pet lahve nebo desky polystyrenu. Využít lze také rákos. Do vody se dají nasadit bakterie, které budou přes zimu vodu pročišťovat.

Pokud budete dodržovat základní pravidla pro zazimování jezírka, odmění se vám na jaře rychlou regenerací a poskytne kýžený pocit klidu. Nezapomínejte, že jezírko je živé stejně jako ostatní součásti vaší zahrady a zaslouží si péči a pozornost.


Posted in Zahrada.