Vybíráme kuchyni

kuchyněKuchyňská linka, jak vybrat, jakou zvolit, materiály, apod.

Kuchyně není prostor jen pro vaření, je to také místo, kde rodina tráví hodně času a společně se sbližují. Proto bychom měli kuchyni věnovat velkou pozornost, a dobře vybírat veškerý materiál i barvy. Kuchyň by se nám měla líbit, měli bychom se v ní cítit pohodlně a příjemně, avšak by měla být praktická a efektivní.

Pojďme se podívat, jak kuchyňskou linku vybírat.

V kuchyni měl být správný prostor na dřez. Dále se objevuje velice častá rada, a to stavět kuchyni do trojúhelníku, neboli písmena „L“. Tvrdí se, že tento tvar kuchyně je velice efektivní díky výbornému přístupu ke spotřebičům. Ovšem ne v každém případu tohoto tvaru kuchyně lze docílit. Pokud firmě zadáváme zakázku, bylo by dobré vycházet z toho, aby minimální šířka pracovní plochy kuchyňské linky činila 60 cm. Délka by měla být několika násobná na rozdíl od šířky, tj. 120 cm, 180 cm nebo i více. Neměli bychom zanedbávat ani výšku, ta by měla být zhruba pod úrovní našich loktů, protože není dobré se při práci v kuchyni hrbit. Ušetříme tak zátěž našim zádům a krční páteři. Avšak dřez by měl být o několik centimetrů výše. Pokud zvolíme raději myčku na nádobí, neměli bychom ani tak zapomínat na prostor, kam můžeme špinavé nádobí odložit. Výborným pomocníkem jsou nerezové dvojdřezy. Pokud chceme mít správnou a efektivní kuchyň, měli bychom se řídit tím, aby se skládala ze tří částí. Jako první je varná část, kterou následuje mycí část a přípravná část.

Pokud se zaměříme na varnou část, můžeme vybírat z nepřeberného množství variant. Mezi nejmodernější a nejúspornější varné části patří varné indukční desky, fungující na principu indukčního ohřevu. Pokud dáváme přednost plynu jistě i tam vyberete to nejlepší. Velmi populární v posledních letech jsou sklokeramické varné desky.

Dále bychom se měli zaměřit na materiál kuchyně.

Pokud začneme vybírat materiál kuchyně a pracovní desky, měli bychom dbát na to, aby kuchyně byla snadno udržovatelná a nenáročná. Ovšem musí být bezpečná, musí se nám líbit a musí být příjemná. Těžko se nám bude chtít pracovat v kuchyni která není příjemná na pohled ani na dotyk. Nejčastěji se setkáme s laminátovými deskami. Jsou levnější než kdejaké jiné materiály, dobře se udržují a můžeme vybírat z neuvěřitelných vzorů. Nejčastěji mezi ně patří vzor dřeva, kamene mramoru či kovu. Dále si můžeme zvolit, jestli chceme laminát v lesklém nebo matném provedení. Pokud dbáme na jednoduchou údržbu, nevyplatí se pořizovat lesklý laminát. Neváhejte se zeptat prodejce, jak moc náchylný je povrch desky. Nezapomínejte na to, ze dřevěné desky z masivu jsou velice náchylné k opotřebení a poškození. Dřevo se navíc musí ošetřovat zejména v místech, kde je větší šance vysychání. Na ošetření těchto míst je výborný speciální olej. Zvolíme-li nerezovou desku, musíme počítat s tím, že deska je náchylná k poškrábání. Nerezové desky zákazníci volí do moderních interiérů. Mezi nejdražší materiál patří přírodní kamenné desky. Nejčastěji se prodávají mramorové. Zde musíme dávat pozor na váhu. Kamenné desky jsou těžké, takže na ně musíme mít přizpůsobený nábytek.

Než si opatříme spotřebiče do naší nové kuchyňské linky, musíme promyslet, jestli spotřebiče budou klasické vestavěné, nebo výsuvné, či vyklápěcí.

Dále bychom měli dávat pozor na čistící prostředky, či jiné chemikálie, zejména pokud máme děti. Tyto přípravky bychom měli uklidit do hořejších míst, nebo do dvířek, který lze nějak zabezpečit. Neměli bychom zapomínat ani na sporák, který by jsme měli zabezpečit bezpečnostním krytem tak, aby dítě sporák nemohlo zapnout a ublížit si. Co se týče osvětlení, do kuchyňské místnosti je výborným řešením osvětlení na stropě. Trendem jsou LED žárovky „bodové světla“ na stropě. Toto osvětlení by se mělo rozmístit nad pracovní plochu a stůl. Barvu kuchyně musí zvolit každý sám dle svého gusta. Někdo preferuje teplejší odstíny, někdo studenější. Avšak teplejší působí na člověka příjemněji.

Každý má svůj styl a vkus, proto každá kuchyně je originální. Ať již preferujete dřevěnou kuchyni, která bude například ve venkovském stylu, či moderní kuchyň s kovovým a lesklým povrchem, přeji Vám úspěšný výběr Vaší vysněné kuchyňské linky.


Posted in Interier.