…když kvete hlavně svlačec

 

Svlačec

Boj s plevelem na zahradě je nekonečný, časově náročný a někdy v něm dostatečně nepomůže ani nasazení „chemie“. Jednou ze zahradě nepřátelských rostlin je svlačec, i když má krásné květy.

„Letos nám kvetl na zahradě místo růží svlačec, který rostliny během naší dovolené obtočil tak hustě, že z nich vytvořil téměř živý plot. Šlahouny byly dlouhé a kořeny hodně hluboko,“ popisuje pohled na „kvetoucí“ zahradu, který ji moc nepotěšil, Jana Záhorská.

Svlačec je barometrem kvality půdy

U nás se vyskytuje hlavně svlačec rolní, který má krásné bílé nebo růžové květy, ale je to nepříjemný houževnatý plevel. Je to neuvěřitelné, ale je známo až na dvě stě padesát druhů svlačců a některé se pěstují obdobně jako břečťan, takže se vysazují u stěn či altánů, které bohatě obrůstají a zdobí je svými květy po celé léto i na začátku podzimu.

Pokud se svlačec rozmnoží, je to nepříjemné, ale na druhé straně tak dostáváme signál, že je v půdě dostatek vápníku. Kvalita půdy se dá zjistit i podle výskytu dalších plevelů, třeba zda je jílovitá nebo písčitá, nebo co jí chybí.

Svlačec nás může potrápit jednu sezonu, nebo se o to snažit vytrvale. Velmi obtížně se hubí, protože má hluboké kořeny a velmi rychle se rozrůstá.

Zkušenosti s likvidací svlačce

Svlačec se dá likvidovat soustavným vytrháváním nebo chemickým přípravky, ale vytrvale odolává všem snahám. Proto je třeba svlačec opakovaně vytrhávat i opakovat postřik. „Já jsem to zkoušela selektivními herbicidy, které neničí trávu, ale plevel s širokými listy. I když jsem postřik opakovala dvakrát, nicméně se svlačec opět objevil, než jsme se vrátili z dovolené. Dokonce prorostl i skalkou a dusil trvalky.  Pracně jsem opakovaně postříkávala jednu rostlinu vedle druhé a připadala jsem si jako Sysifos.

Protože má svlačec na zahradě i soused, požádala jsem ho o jeho likvidaci, moc o zahradu nepečuje, tak snad nebudu muset řešit  „svlačec“ na městském úřadě,“ uvažuje Jana Záhorská.

Pokud svlačec likvidujete vytrháváním, lze spojit příjemné s užitečným a přidat jej do salátu. Hodí se k tomu nejlépe na jaře.

Ovšem nejlepší je se plevele zbavit.  Ostatním rostlinám škodí hlavně tím, že jim odebírá živiny, takže strádají a nedaří se jim.

Rozhodně je důležité nenechat svlačec na záhoně vysemenit, což rovněž přispěje k jeho likvidaci.

Svlačec

Svlačec je obtížný plevel

Svlačec je vytrvalá popínavá rostlina rozšířená po celém světě. Nejrozšířenější je v mírném pásmu. Dorůstá do délky kolem dvou metrů. Svlačec má dlouhý masitý plazivý oddenek a lodyhu, která se rozvětvuje v horní části a ovíjí se proti směru hodinových ručiček po všem, co je v jeho blízkosti. Listy jsou na vnější straně tmavě zelené, světlejší barvu mají na rubu.  Květy tvoří kalich a nejčastěji jsou bílé až narůžovělé. Každý vyrůstá  samostatně  na stopce. Otvírají se ráno, ale pouze na slunci a ten samý den odkvetou. V plodu, tobolce, jsou tmavě hnědá semena velká dva až tři milimetry.

Nejčastěji roste svlačec ve vlhkých křovinách, lemuje polní cesty, ploty a bohužel se mu daří i na zahradách. Protože má dlouhé kořeny, nevadí mu ani přílišné sucho, v hloubce k vodě dosáhne. Protože svlačec obsahuje pryskyřici, lze jej použít také jako laxativum.

 

 


Posted in Zahrada.