Kuchyňská linka – nepostradatelný pomocník

kuchyně

I když mohou její úlohu mnozí z nás podceňovat, je skutečným pomocníkem, ať už nepřeberným množstvím polic a úložného prostoru na potraviny a kuchyňské náčiní, tak i pracovním prostorem samotné kuchyňské desky. Můžeme to popírat, ale v kuchyní stráví každý z nás notnou dávku času s každodenní přípravou jídla či nápojů a není lepší práce, než tam, kde se nám líbí. Záleží už jen na vás, jestli stvoříte svůj prostor svépomocí, či využijete stávající poradce.

Materiály

Láká vás vůně masivu? Či snad extravagantnější, kamenný chlad? Nebo jste omezeni finančně? To vše společně prosvětlíme zde, pozorněji si probereme materiály.

Lamino

Materiál běžně dostupný se nazývá lamino, neboli LTD. Jedná se o DTD (dřevotřískové) desky s povrchovou úpravou laminovacím papírem, následně zalitým melaminovou pryskyřicí. K dostání jsou jak jednobarevné provedení, tak i napodobeniny ostatních materiálů-kamene, dřeva; dokonce s úpravou povrchů pro větší pocit nápodoby. Lamino se cenově pohybuje od 200 Kč za desku 2×3 metry, bílé provedení, do 380 Kč v barvě karamelu. Desky by neměly být slabší než 16 mm, respektive 18 mm na nosných stěnách. LTD desky jsou relativně odolné proti krátkodobé vlhkosti a oděru.

kuchyně

PVC fólie

Tento druh materiálu je podobný laminu, tedy umělá hmota (PVC) je nalisována na, tentokrát, dřevovláknitou desku (MDF). Desky jsou před-připravené v daném stylu frézováním a poskytují tak širokou paletu barev a vzorů. Navíc si na své přijdou i ochránci životního prostředí, tento druh desek neobsahuje žádná umělá lepidla a výrazně přispívají k tepelné a zvukové izolaci. Cena za m² se pohybuje od 200 do 1000 Kč, dle dekoru.

Masiv, dýha

Pravé, masivní dřevo je sen mnoha lidí, získávané z rozličných stromů. Hlavně si však musíme uvědomit, že každý druh dřeva má své vlastnosti. Například dřevo dubu je pevné, stálé-vhodné pro konstrukce, zatímco jasan oplývá vysokou schopností ohybu-vhodný pro držadla a jiné. U dřeva máme pevně danou kresbu a barevnost se může měnit s časem. Materiál je to krásný, ale cena 2500 Kč při tloušťce 30mm.

Levnější variantou je zde dýha, tedy tenký pásek či list dřeva (0,3-3mm) nalisovaný na nosný materiál-MDF desky čí DTD desky, spojující v sobě vlastnosti daného dřeva a podkladového materiálu . Výběr vzoru, tedy struktury dýhy, je veliký, od různých českých, až po cizokrajné dřeviny a v neposlední řadě i uměle vyrobené struktury. U mnohých odborníků převládá názor, že dýhované desky jsou v některých případech odolnější a nepodléhají kroucení jako masiv. Cena za m² 150-200 Kč při tloušťce 1,5 mm. Nevýhodou u dřeva je nutnost časem používat laky, glazury.

kuchyňská deska

Lakované desky

Jako základní materiál pro tento typ se používají MDF desky, většinou o tloušťce 18mm, na které se nanáší polyuretanový, či epoxidový pigmentový lak. Celý proces probíhá v několika vrstvách a mezi každým lakováním se vybrušuje. Tím vznikají absolutně lesklé, nebo matné plochy-dle zákazníka. Materiál vyniká vysokou odolností proti vlhkosti a poškození, vysokou tvrdostí a celistvým vzhledem. Ceny lakování mat-1200kč, lesk 2000kč  m², tyto ceny jsou orientační. Jako nevýhodu bych mohl uvést vyšší náchylnost na poškození hran, tzn. uštípnutý roh apod.m

Kombinování

V předchozích odstavcích jsem shrnul používané materiály a jejich ceny, přednosti. Z důvodů ať už finančních, či obliby více materiálů, můžete kombinovat, například dýhovaná dvířka a korpus v klasickém laminu. Či kamennou pracovní desku a zbytek z masivu. To, samozřejmě, záleží na každém z vás.

kuchyňská linka

Pracovní deska

Na pracovní desku můžeme použít všechny materiály výše popsané. Doporučená tloušťka materiálu je 38 mm, v praxi se však můžeme setkat se sílou až 80 mm při masivních deskách a 10 mm při moderních materiálech.

 Přírodní kámen

Pracovní desky můžeme vyrobit i z přírodního kamene s tloušťkou nejčastěji 30 mm. Používá se žula s různou barevnou škálou a texturou. Kámen vyniká vysokou tvrdostí a snadnou údržbou, mezi stinné stránky bych zařadil vysokou váhu, vysokou pořizovací cenu a nutnost dělat vše s jistou opatrností-přece jen položit šálek na dřevo či kámen je rozdíl. Cena okolo od 6500 do 11600 Kč m².

Umělý kámen

Umělý kámen je směs pigmentů, pryskyřice a písku v určitých poměrech. Vlastnosti jsou obdobné jako u kamene, jen cena je poněkud nižší, od 7000 do 9000 Kč m².m

Sklo

Jako zajímavá se mi jeví varianta skleněná. Jako podklad se používá LTD a sklo samotné může průhledné, matné, či dokonce lakované. Další možností je skleněnou desku podsvítit LED osvětlením a tak vzniká široká paleta vzorů. K instalaci se používají odolná skla a společně s jejich vlastnostmi se k nám dostává téměř nerozbitný materiál. Při aplikaci jistých speciálních uprav se deska může stát dokonce nepoškrabatelná. Bohužel vysoká pořizovací cena jí posouvá do závratných výšin, 5000-9000 Kč za m².

Stěna za pracovní deskou

Hodně opomíjenou součástí kuchyně je i prostor nad pracovní deskou. Praktickéo důvody nás vedou k tomu stěnu obložit, přece jen při tom všem vaření a mytí nádobí zůstává stěna zaneřáděná a obklad je snadno omyvatelný. Navíc může celou kuchyni zvýraznit, dodat jí ráz a přidat křídla.

Dlaždice

Tato varianta poskytuje různorodé barevné a tvarové variace nejčastěji keramických dlaždic, které jsou navíc dobře omyvatelné. Horší jsou spárky, kde se nečistoty snadno usazují a čištění je horší. Proto bych volil v případě spíše tmavší barvy spárovací hmoty.

Mozaika

Malé keramické, skleněné či různé jiné, dobře omyvatelné a odolnější kousky mozaiky mohou se šikovnýma rukama obkládače vytvořit krásné vzory. V případě glazurované keramiky bude i omyvatelnost dobrá, jen spárky asi budou dělat neplechu podobně, jako dlaždice.

Sklo

Tvrzená skla, podobně jako v případě skleněných pracovních desek, mohou vytvořit souhru elegantní a ladné kuchyně. Případně mohou být podsvětlené LED osvětlením a vytvářet tak dojem jakéhosi závoje.

Kámen, cihly

Tento nevšední materiál spojí kuchyň se zemí, vytvoří prostředí blíže přírodě. Avšak jeho nevýhodou je, v obou případech, pórovitost a tedy sání vlhkosti, nečistot a usazovaní prachu.

pracovní deska

Kov

Nerezový plát, umístěný po délce vaší černobíle laděné kuchyně může dodat eleganci. Za zmínku však stojí, že kov bude vytvářet dojem chladu a jakési metaličnosti kuchyně. K výhodám patří jednolitost plátu, snadné čištění a údržba.

Od návrhu po realizaci

Prokousali jsme se typy materiálů a dostáváme se do fáze, kdy už se rodí myšlenka. Chci moderní kuchyň! Chci dobře zařízenou, rustikální kuchyň! Jsem mladý a nový dům mi dává prostor pro mé sny! Jsem středního věku a můj byt je prostorově omezený, tudíž potřebuji návrh na míru!

Kdokoliv jste, určitě se potýkáte s těmito výzvami. Mně samotnému se ježí vlasy při představě několika hodin strávených na internetu hledáním, brouzdáním a surfováním různými weby s již hotovými kuchyněmi. Já rád něco podle sebe.

Pokud jste stejní, navrhuji zabrouzdat na weby zpracovávající nabídky buď online (např. www.siko.cz), anebo navštívit nějakou firmu tímto se zabývající (např.Www.sedlainterier.cz).

Pokud však máte raději “hotovky“, můžete navštívit webové stránky obchodních řetězců z pohodlí domovů, jako Ikea, Jena nábytek a podobné, či přímo samotné obchody. V dnešní době určitě nebude problém najít vhodný krám. Spousta se nachází ve velkých obchodních centrech ve městech. Ceny jsou opravdu široce variabilní v odpovídající kvalitě.

A jako inspiraci pro ty z vás, kteří hledáte pravé dřevo, nejlepší volbou je navštívit lokální stolařství, případně si vyhledat doporučení. Přece jen, jak už to u dobrého řemeslníka bývá,  jeho práce ho předchází na míle daleko.

Co je potřeba?

Určit si cenové rozmezí, kam až můžete popustit fantazii.  Rozmyslet tvar a barvu vaší budoucí kuchyně a odvod odpadů, dřez, elektrická síť. Určitě promyslet uložení spotřebičů-lednička, myčka, varná deska, sporák a podobně. Počet skříněk a polic.

Co budete určitě potřebovat-míry vaší místnosti, jako délka, šířka, výška, umístění a rozměry oken, otevírání dveří a jiné, to znamená vytvořit výkresovou dokumentaci s vaši, výše zmíněnou, představou tvaru.

A pak už jen směle do díla, nechte svou fantazii roztáhnout křídla a tvořte.

 

 


Posted in Interier.