Váš pozemek potřebuje oplotit

Když přijde čas, abyste svůj pozemek ohraničili, měli byste svůj záměr především dobře promyslet. Plot vytyčuje hranice vašeho pozemku, může poskytovat určité soukromí a plní funkci ochrannou i estetickou. A protože výstavba plotu není vůbec levná záležitost, je důkladné naplánování zcela na místě. Oplocení by mělo být bezpečné, moderní, stylové a s dlouhou životností.

Styl oplocení

Dobře zvolený plot ladí s architekturou a stylem vašeho domu, případně se všemi domovními a zahradními doplňky, jako jsou třeba vstupní branka či vjezdová brána, altán nebo jiné drobné stavby v zahradě, garáž, zábradlí u vstupního schodiště, a podobně. Většinou se styl venkovského oplocení pozemku liší od oplocení městského, a to proto, že majitelé pozemků se snaží přizpůsobit stylu okolní zástavby. Někteří vybírají plot podle toho, zda chtějí mít naprosté soukromí (betonové zdi místo plotu), jiní zase chtějí splynout s přírodou a volí živé ploty. Je to jednak na vůli jedinců, ale také na stanovisku příslušných stavebních úřadů.

Před stavbou plotu

Než se do samotné stavby oplocení pustíte, je potřeba dojít na stavební úřad, neboť plot podléhá ohlašovací povinnosti. Jeho výstavba patří mezi takzvané drobné stavby a jako taková má svá pravidla a je nutné dodržet i příslušné bezpečnostní normy. Oplocení nemá sice stanovenu maximální výšku, ale nesmí nadměrně zastiňovat sousedův dům a pozemek; jindy je potřeba dodržet určitý druh materiálu, aby se oplocení příliš nelišilo a nenarušovalo ráz stávající okolní zástavby – například u řadových domků.

Při výběru materiálu na stavbu oplocení vám poskytuje současný trh řadu možností, z nichž můžete volit, a to například:

  • stavba plotu z pletiva patří k těm nejlevnějším, nejjednodušším a nejrychlejším. Základem pletiva je pozinkovaný drát, který bývá potažen plastovou vrstvou, takže do budoucna již nebude potřebovat žádnou vaši péči. Pletivo je navinuto na rolích, anebo se prodávají jednotlivá pletivová pole v pevném rámu. V nabídkách dodavatelů je pletivo většinou v tmavě zelených odstínech, eventuálně v hnědé barvě – to proto, aby splynulo se zahradou.  Nosným prvkem jsou dobře zabetonované a ukotvené ocelové sloupky, na něž se pletivo napne. Jedinou údržbou je občasný nátěr sloupků. Někteří majitelé oplocení z pletiva používají k zastínění různé rohože nebo stínící sítě. Jestliže máte pletivo bez plastu – tedy jen nepotažený pozinkovaný drát – nechte ho dva roky oxidovat (stříbřitý zinek zešedne) a poté plot natřete vhodnou barvou.
  • toto oplocení se používá spíš na venkovských pozemcích a zahradách, ale i ve městě je možné se s ním setkat. Ke stavbě dřevěného plotu mohou sloužit jednoduché plaňky, které natřete, anebo namoříte, dále to mohou být prkna – třeba ozdobně vytvarovaná, vhodné je i použití kulatiny. Když použijete latě či fošny, můžete je ke sloupkům upevnit vodorovně i svisle. Dřevo z jehličnanů je většinou levnější, než z listnatých dřevin. Až budete prkna či laťky kupovat, zvolte takové, které prošly již u výrobce impregnací – ten používá impregnaci tlakovou a ta tímto způsobem pronikne hluboko do struktury dřeva, což přispěje k prodloužení jeho životnosti. Dřevěný plot působí příjemným přírodním dojmem, ale je tu nutnost pravidelné péče – většinou jde o nové ochranné nátěry. Díky moderním nátěrovým hmotám je však stačí provádět přibližně jednou za pět let. Dřevěný plot můžete vystavět se zděnou či jinou podezdívkou, anebo bez ní. A aby styl dřevěného oplocení korespondoval se stylem vašeho domu či zahrady, můžete ze stejného materiálu vytvořit branku i vrata, zahradní domek, pergolu či treláž (mřížová či překřížená pevná konstrukce pro oporu větších popínavých rostlin – wistárie, vinná réva, apod).
  • Jde o kompozit, skládající se z polypropylenu a dřevěných vláken.
  • vypadají poněkud stroze a působí chladným dojmem. Přesto, a také i přes vyšší náklady, je tento druh oplocení v posledních letech dost oblíben. Majitelé často doplňují gabiony popínavými rostlinami pro dosažení více přírodního vzhledu. Při pořízení gabionového oplocení můžete vybírat z různých velikostí drátěných ok pletiva i druhy kamene k vyplnění plotového pole a rovněž jeho výšku i tloušťku.

O dalších druzích oplocení si povíme podrobněji v následujícím článku.


Posted in Zahrada.