Sektorová kuchyň, nebo kuchyň na míru – toť otázka

Efekt sebedokonalejšího přístrojového vybavení kuchyně zmizí, pokud se k pomocníkům jen těžko dostáváme, nejsou-li tzv. po ruce. Samozřejmě nemusíme mít celoročně na dostupném místě formičky na vánoční cukroví, ale ruční šlehač rozhodně neuklízíme do nejvyšší police.

Představu o všem, co budeme potřebovat, si musíme udělat ještě předtím, než si kuchyňskou sestavu vybereme. Ne vždy by nám vyhotovovala ta, nabízená v kuchyňském studiu v definitivní podobě, vždy je výhodnější, když si můžeme vybrat sestavu podle našich potřeb a rozměrů prostoru, který nám kuchyň nabízí.

Ať už se rozhodneme pro kuchyň na míru či sektorovou,  určitě se rozhodneme správně.

Velký výběr, těžké rozhodování

Dnes je u nás poměrně velký počet kuchyňských studií, spousta zajímavých informací je také na internetu, takže by se mohlo zdát, že nemůže mít nikdo s výběrem potíže. Opak ale bývá pravdou, pokud nemáme jasnou představu, co do kuchyně přesně chceme, nebývá rozhodování snadné. Co do designu skříněk, tak materiálů a barev.

„Když si na jaře zařizovala dcera kuchyň v novém bytě, netušila jsem, jaké s tím bude mít starosti. Samozřejmě ji chtěla na míru, i když ze sektorových modulů, aby byl využitý celý prostor. Když objevila sestavu, která se jí líbila, zjistila, že by potřebovala ještě užší modul, prakticky polovinu horní i spodní skříňky, aby měla úložný prostor od zdi ke zdi. Nakonec koupila o dvě skříňky více a šikovný truhlář si s tím poradil. Druhá dvířka využil při výrobě boxu na pečivo a úložného prostoru na údržbu kuchyně, které zabudoval do barového pultu, který odděluje kuchyňskou část od obývací,“ popisuje Jana Norková, jak šikovně si poradila dcera se  zařízením kuchyně ze sektorových modulů, aby měla kuchyň na míru.

Sama o nové kuchyni neuvažuje, je prý spokojená s tou svou, kuchyní Aroma, které říká ´televizní´, protože je vidět skoro v každém filmu či inscenaci z osmdesátých let. „Je to skvělá kuchyň s tmavými dřevěnými dvířky, která vůbec nepodléhá zubu času ani neodporuje módním trendům. Když jsme si ji pořizovali, bylo velmi výhodné, že se dala sestava kombinovat podle našich potřeb a my jsme chtěli skříňky do rohu, což nebyl problém. V tehdejší nabídce byla naše kuchyň doslova revoluční a vypadá pěkně i po letech, dřevo se dobře udržuje a skvěle mi dodnes slouží,“ pochvaluje si svou kuchyň Jana Norková.

Kuchyň na míru vede prim

Je-li kuchyň zařízená a vybavená podle našich představ, je radost v ní vařit, a to i tehdy, když není vaření naší nejoblíbenější činností. Kuchyně na míru jsou mnohem žádanější než sektorové kuchyně, protože nabízejí i širší využití, třeba se v ní dá posedět s partnerem či s dětmi a jste si s nimi blíž, i když zrovna musíte vařit.

Kuchyň na míru je určitě pohodlná a každý se v ní cítí spokojeně. Je v ní dostatek praktických úložných prostorů, mnoho snadno dostupných zásuvek, ale i místa na přípravu jídla i velké odkládací plochy. V kuchyni na míru je vše  snadno dostupné a celkově zapadá do stylu bytového zařízení, s kterým dokonale ladí.

Sektorové kuchyně mají rovněž své výhody

Tou nejpodstatnější výhodou je určitě nižší cena sektorových kuchyní, které se sestavují ze samostatných dílů. Kombinují se podle přání zákazníka. Čím více dílů, tzv. modulů, tím více možností kuchyňských sestav. Právě velký počet modulů umožňuje sestavit kvalitní a moderní kuchyň v přijatelné ceně.

Sektorové kuchyně jsou vhodné do menších kuchyní, ale dají se z nich udělat zajímavé funkční sestavy i do většího prostoru.

Skříňky ze sektorových sestav jsou v nabídce stejně jako skříňky na míru v mnoha barevných odstínech i tvarech a jsou vybavené drátěnými koši, osvětlením i dalšími doplňky.

Časem lze některé skříňky snadno vyměnit, přesně podle nových potřeb.

„Naše rohová kuchyň na míru je komfortní a umožnila nám umístit u třetí stěny velké spotřebiče, říkám jí stěna bílé techniky,  protože je tam kombinovaná lednice s mrazničkou, samostatná mraznička, mikrovlnná trouba a myčka nádobí, která je prakticky umístěná v sousedství dřezu, takže při jejím plnění nemusím udělat ani úkrok. Dvě třetiny celé místnosti pak tvoří ucelenou jídelnu s tmavým nábytkem, oddělenou od kuchyně síťovinou, takže mohu při přípravě jídla komunikovat se všemi, kteří se v jídelně posadili. Vlastně u nás zamíří do kuchyně skoro každá návštěva, protože je z jídelny výhled do zahrady a posezení je v ní velmi příjemné,“ doplňuje další výhody kuchyně na míru Jana Norková, která má i pracovní desku ve výšce odpovídající její vyšší postavě. Jen tak ji nebolí při vaření záda.


Posted in Interier.